Po ślubie

Kryształowa rocznica ślubu

Kryształowa rocznica to jubileusz, który obchodzi się po piętnastu latach małżeństwa. Kryształ uznawany jest za jeden z mocniejszych materiałów, może oznaczać więc stabilną więź pomiędzy dwojgiem ludzi. Warto wiedzieć, jak nazywają się pozostałe rocznice ślubu, a także – jaka jest symbolika i znaczenie kryształowej rocznicy.

Nie tylko kryształowa rocznica – nazwy pozostałych rocznic ślubu

Wiele osób rezygnuje ze świętowania wszystkich rocznic ślubu, skupiając się jedynie na okrągłych jubileuszach. Tymczasem każde święto, które pozwala celebrować miłość i uczucie, jest ważne i zasługuje na szczególną oprawę. I o ile o złotych godach zapewne słyszał każdy, to istnieje wiele innych nazw rocznic ślubu, które nie są powszechnie kojarzone. Warto więc wiedzieć, jaką nazwę noszą kolejne rocznice ślubu.

Już na wstępie warto podkreślić, że nazwy nadane poszczególnym rocznicom ślubów wcale nie są przypadkowe – symbolizują je różne materiały, które mają za zadanie odzwierciedlać stabilność związku małżeńskiego. Dlatego też pierwsza rocznica ślubu inaczej nazywa się rocznicą papierową – wszystko dlatego, że papier jest materiałem kruchym i delikatnym, co symbolizuje świeży jeszcze związek. Bardzo interesujące znaczenie ma także rocznica wełniana, czyli siódma rocznica ślubu. Według specjalistów jest to czas, kiedy większość małżeństw jest już ustabilizowana, a jednocześnie ryzyko kryzysu jest największe. Wełna jest materiałem ciepłym i trwałym jednak czasem nie jest zbyt przyjemna w dotyku i gryzie. Ma swoje dobre i złe strony – tak samo jak przeciętne małżeństwo.

Warto także opowiedzieć o tym, skąd wzięły się określenia poszczególnych rocznic ślubu. Otóż, zostały one stworzone w 1922 roku przez amerykańską dziennikarkę Emilii. Wymyśliła ona nazwę dla okrągłych, najważniejszych rocznic ślubu. Stworzona przez nią lista została uzupełniona kilkanaście lat później przez Amerykańskie Stowarzyszenie Jubilerów. Nazwy poszczególnych rocznic szybko przyjęły się na całym świecie i są w powszechnym użytku do dzisiaj.

Sprawdź:  Wełniana rocznica - 7 rocznica ślubu

Kryształowa rocznica ślubu – znaczenie i symbolika

Kryształowa rocznica ślubu to bardzo ważna okazja. Małżonkowie często decydują się na celebrację tego wyjątkowego dnia – czy to w pojedynkę, czy to towarzystwie rodziny i przyjaciół. Warto jednak wiedzieć, jakie skojarzenia budzi nazwa tego wyjątkowego jubileuszu. 

Otóż, kryształy wykorzystuje się przede wszystkim do produkcji przedmiotów ozdobnych i pięknych, takich jak wazy, karafki, wazony i inne naczynia. Kryształ to materiał szlachetny, wzniosły, czysty, wytrzymały i twardy. 15-letnie małżeństwo można opisać dokładnie takimi samymi słowami. Jest to związek, który przez te wszystkie lata został przetestowany przez różne życiowe zawirowania, upadki i wzloty. Małżonkowie są już niemalże perfekcyjnie dotarci, nie powinny się pojawiać więc między nimi żadne rysy i pęknięcia. Można mówić więc o krystalicznie czystej relacji.

Czy warto obchodzić kryształową rocznicę ślubu?

Pary, które właśnie obchodzą 15. rocznicę swojego ślubu, bardzo często traktują to jako moment przełomowy i ważny. To nie tylko doskonała okazja do urządzenia hucznego przyjęcia i wymiany prezentów. To też pretekst do przypomnienia sobie wszystkich momentów – dobrych i złych, które wydarzyły się na przestrzeni lat. Kryształowa rocznica ślubu ma swoje miejsce w czasie, kiedy osoby w związku zazwyczaj mają stabilną sytuację zawodową i materialną. Dzieci nierzadko są już odchowane, a relacja – uczciwa i spokojna.

Dlaczego by tego nie uczcić? Na kryształową rocznicę można zaprosić te wszystkie osoby, które były przy małżonkach 15 lat wcześniej, w dniu ich ślubu. Na przyjęciu mogą pojawić się najbliżsi przyjaciele, koledzy z pracy, sąsiedzi i oczywiście rodzina.

Prawda jest taka, że niezależnie od tego, czy małżeństwo obchodzi pierwszą, czy piętnastą rocznicę ślubu, zawsze warto świętować tego typu okazje.

Jaki prezent wybrać dla osób obchodzących kryształową rocznicę ślubu?

Nikt nie powinien wątpić, że kryształowa rocznica ślubu to wyjątkowe wydarzenie, które wymaga specjalnej oprawy. Osoby, które wybierają się na przyjęcie z tej okazji, często mają problem z wyborem odpowiedniego produktu. Warto wykorzystać kryształową symbolikę i zdecydować się na dekoracyjne kieliszki do wina, wazon lub inne naczynie wykonane z czystego kryształu. To przedmiot, który nie tylko będzie związany z nazwą tego konkretnego jubileuszu, ale także może stanowić niepowtarzalną ozdobę w domu i mieszkania. Jeśli prezent ma rocznicę ma być nieco bardziej wartościowy, można zdecydować się na kupno weekendu w SPA, kursu tańca lub vouchera na różnego rodzaju rozrywki. Ciekawym upominkiem, który spodoba się dużej ilości małżeństw, jest pamiątkowa sesja zdjęciowa, która pozwoli uzupełnić zapasy zdjęć w rodzinnym albumie.

Kryształowa rocznica ślubu – prezenty dla żony

Mężczyźni, którzy chcą obdarzyć wybrankę swojego serca prezentem z okazji 15 rocznicy ślubu, mogą wybrać klasyczne propozycje, takie jak perfumy, biżuteria czy bielizna. Jeśli żona marzy o czymś skrycie, to doskonały moment na to, by te marzenia spełnić.

Sprawdź:  Cukrowa rocznica ślubu

W tym miejscu warto dodać, że nie tylko kryształ symbolizuje 15-lecie małżeństwa.  Podobne znaczenie mają również rubiny oraz kolor czerwony. Dlatego też panowie, którzy chcą kupić swojej ukochanej elegancką biżuterię, mogą zdecydować się na biżuterią inspirowaną którąś z powyższych opcji.

Prezent dla męża na kryształową rocznicę ślubu

Panie, które chcą obdarzyć swojego męża niesztampowym i interesującym prezydentem z okazji kryształowej rocznicy ślubu, mogą zdecydować się na wręczenie mu vouchera na jakąś ekstremalną rozrywkę. Dobrym pomysłem będzie skok na bungee, skok ze spadochronem lub też przejazd sportowym samochodem po specjalnym torze. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także wyjazd we dwoje – weekendowy wyjazd do jednego z europejskich miast czy też przyjemnie spędzony pobyt w SPA.

Oczywiście, także kobiety mogą sięgnąć po sprawdzoną klasykę. Każdy mężczyzna z pewnością ucieszy się z ulubionych perfum, płyty ukochanego zespołu lub też gadżetu związanego z jego hobby.

W jaki sposób obchodzić kryształową rocznicę ślubu?

Warto podkreślić, że nie ma jednej, sprawdzonej metody na to, w jaki sposób warto celebrować rocznicę ślubu. Można zdecydować się właściwie na wszystko – wyjście do restauracji, pójście do kina lub urządzenie przyjęcia. Najważniejszy jest czas spędzony z ukochaną osobą w przyjemnej atmosferze. 

Nawet wspólne oglądanie filmu na kanapie w salonie może być doskonałym pomysłem na świętowanie – o ile trafia w gusta obojga małżonków. Tak ważna rocznica ślubu, jak różnica kryształowa to czas, który aż prosi się o celebrację w gronie bliskich osób. W takim momencie to nie prezenty mają największe znaczenie, ale możliwość spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Warto spędzić ten dzień w wyjątkowy sposób, który zostanie zapamiętany na wiele kolejnych lat. To doskonały pomysł na wykonanie nie tylko podsumowania lat minionych, ale także planów na kolejne lata. To właśnie one czynią związek trwalszym i stabilnym.

Wiadomości związane
Po ślubie

Wełniana rocznica - 7 rocznica ślubu

Czas siedmiu lat po ślubie bywa uznawany za bardzo newralgiczny i wrażliwy okres, który może…
Więcej
Po ślubie

30 rocznica ślubu – perłowa

30 perłowa rocznica ślubu to bardzo ważny jubileusz, który należy celebrować w odpowiedni…
Więcej
Po ślubie

Bawełniana rocznica ślubu

Bawełniana rocznica ślubu to moment, który przychodzi po równych dwóch latach małżeństwa.
Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *