Przygotowania

Protokół przedślubny – co warto o nim wiedzieć?

Protokół przedślubny jest oficjalnym dokumentem, który narzeczeni spisują wraz z księdzem zanim ten udzieli im ślubu kościelnego. Trzeba pamiętać o tym, że jeśli ten krok zostanie pominięty, ślub może zostać uznany za nieważny. Protokół ślubny zwyczajowo składa się z kilku części – w skład każdej wchodzą pytania, czasem bardzo osobiste, na które narzeczeni muszą odpowiedzieć. Jeszcze do niedawna wymagane odpowiedzi w protokole ślubnym mogły ograniczać się do słów tak lub nie – obecnie pytania są bardziej intymne, a odpowiedzi na nie powinny być dość szczegółowe.

Kiedy powinno się spisać protokół przedślubny?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie istnieje żaden z góry określony czas, w którym narzeczeni powinni wpisać wraz z księdzem protokół przedślubny. Wszystko uzależnione jest od podejścia kapłana i parafii, w której służy. Zdarza się, że protokół przedślubny spisywany jest nawet 6 miesięcy przed ślubem. Zazwyczaj jednak wypełnia się go maksymalnie 2–3 miesiące przed tą ważną ceremonią. W niektórych parafiach księża na podpisanie protokołu ślubnego umawiają się z narzeczonymi w ostatnim miesiącu, który poprzedza ślub. To narzeczeni powinni zawczasu ustalić z księdzem konkretną datę spisania protokołu ślubnego.

Protokół przedślubny – jak długo trwa jego spisanie?

Pomimo tego że protokół przedślubny jest dość skomplikowany i rozbudowanym dokumentem, to z reguły czas jego spisywania nie powinien przekraczać około 40 minut. Zdarzają się księża, którzy potrafią narzeczonych przez tę procedurę przeprowadzić tak szybko i sprawnie, że całość nie zajmuje więcej niż kilkanaście minut. Niestety – zdarzają się również przypadki duchownych, którzy działają zgoła odmiennie – w takich sytuacjach trzeba przygotować się na to, że spisanie protokołu ślubnego może zająć nawet kilka godzin.

Sprawdź:  Wesele w stylu językowym

Protokół przedślubny zazwyczaj można spisać zaledwie w trakcie jednej wizyty, jednak zdarza się, że formalności zostają podzielone przez kapłana na dwa spotkania.

To, w jaki sposób spisywany jest protokół przedślubny, zależne jest od konkretnego księdza. Zazwyczaj jednak składa się na niego przysięga narzeczonych, wspólne odmówienie krótkiej modlitwy, a także wspólne i indywidualne rozmowy z kapłanem.

Jakie dokumenty są wymagane do spisania protokołu przedślubnego?

Prawo kościelne dokładnie określa listę dokumentów, które są wymagane do stworzenia protokołu przedślubnego. Są to: 

 • świadectwo chrztu, 
 • prośba o wygłoszenie zapowiedzi, 
 • potwierdzenie ukończenia katechezy przedślubnej (nauk małżeńskich), 
 • zaświadczenie konkordatowe lub odpis aktu małżeństwa z urzędu stanu cywilnego. 

Przyszli małżonkowie powinni zabrać ze sobą także na wizytę dowody osobiste w celu potwierdzenia swojej tożsamości. Przed spotkaniem z księdzem warto zapytać się, czy nie będą wymagane również inne dokumenty – czasem się to zdarza, w zależności od parafii.

Jakie pytania zawiera protokół przedślubny?

Narzeczeni, którzy umówili się już na spotkanie z kapłanem, bardzo często zastanawiają się, jakich pytań mogą spodziewać się podczas spisywania protokołu przedślubnego. Ich obawy często budzi fakt, że niektóre pytania są dość intymne i wkraczają w przestrzeń osobistą narzeczonych.

Pierwszym działem, jaki narzeczeni wraz z księdzem wypełnią, są dane personalne obojga.  To formularz, do którego wpisać trzeba imiona, nazwiska, dane rodziców, dane dowodu osobistego, daty i miejsca urodzenia, daty chrztu, komunii świętej i bierzmowania, adres zamieszkania, stan cywilny, wykształcenie i zawód. Jak widać, jest to bardzo ogólny dział, którego wypełnienie nikomu nie powinno sprawiać większych trudności.

Kolejnym działań są podstawowe informacje o narzeczonych. Tutaj mogą pojawić się pytania o wyznania przyszłych małżonków, moralność chrześcijańską, potrzebę modlitwy, potrzebę przystępowania do sakramentów świętych, ukończenie katechezy. Ksiądz może zadać także pytania o staż związku. Bardzo prawdopodobne, że zapyta narzeczonych, czy ich rodzice wiedzą o zamiarze małżeństwa i wyrażają na niego zgodę. Jeśli odpowiedź będzie przecząca, narzeczeni będą musieli podać przyczyny tego stanu rzeczy.

Sprawdź:  Jak zaplanować idealne wesele?

Przeszkody małżeńskie:

Kolejny, bardzo obszernym działań protokołu przedślubnego, są przeszkody małżeńskie. Można podzielić je na:

 • przeszkody niezdolności fizycznej – narzeczeni będą musieli podać informacje na temat ewentualnych problemów zdrowotnych, zdolności do współżycia małżeńskiego oraz posiadania dzieci.
 • przeszkody węzła małżeńskiego – w tym dziale pojawią się pytania na temat ewentualnych, wcześniej zawartych małżeństw z innymi osobami, przyczyn ich rozpadu, a także zobowiązań względem byłego współmałżonka, dzieci i innych osób.
 • przeszkody występu – jeśli jedno z narzeczonych owdowiało, ksiądz zada pytanie, czy narzeczeni znali się przed śmiercią współmałżonka tej osoby. Może paść także pytanie o powody śmierci oraz o to, czy któreś z narzeczonych się do niej nie przyczyniło.
 • przeszkody pokrewieństwa – w tym miejscu kapłan zada pytanie o to, czy narzeczeni są spokrewnieni. Jeśli odpowiedź będzie twierdząca, należy dokładnie określić stopień pokrewieństwa.
 • przeszkoda powinowactwa – ksiądz zada pytanie o to, czy narzeczeni nie są powinowatymi w linii prostej.
 • przeszkoda przyzwoitości publicznej – narzeczeni będą musieli odpowiedzieć na pytanie, czy nie pozostawali w związku małżeńskim z krewnymi drugiej osoby.
 • przeszkody pokrewieństwa prawnego – określają, czy pomiędzy narzeczonymi nie zachodzi stosunek rodzicielstwa lub rodzeństwa na skutek przeprowadzonej w przyszłości adopcji
 • przeszkody święceń – ksiądz może nie wyrazić zgody na ślub, jeśli narzeczony przyjął w przeszłości święcenia diakonatu lub kapłaństwa,
 • przeszkody wieczystego I publicznego ślubu czystości – pytanie o to, czy żadne z narzeczonych nie składało publicznego i wieczystego ślubu czystości w obiekcie zakonnym
 • przeszkody pokrewieństwa duchowego – określają, czy narzeczeni nie posiadają względem siebie relacji związanej z sakramentem chrztu.

Ostatnia część protokołu

Kolejna część protokołu to wady oświadczenia woli zawarcia małżeństwa. Padają tutaj pytania, które związane są z dobrem ewentualnego potomstwa, jednością, nierozerwalnością oraz sakramentalnością małżeństwa. Ksiądz zorientuje się także w ewentualnych niezdolnościach do przyjęcia obowiązków małżeńskich, a także zbada intencje przyszłych narzeczonych. 

Sprawdź:  Czas trwania makijażu ślubnego

Niedopuszczalna jest sytuacja, kiedy jedna ze stron stawia drugiej wymagania, od których uzależnia trwanie lub w ogóle zawarcie małżeństwa. Pytania mają także na celu określenie, czy narzeczeni dobrowolnie wchodzą w związek małżeński i nie istnieją związane z tym okoliczności przymusu.

Jeśli w związek małżeński wchodzą osoby o różnych wyznaniach, ksiądz powinien zadać im kilka dodatkowych pytań. Wszystko po to, by w przyszłości uniknąć nieporozumień i konfliktów na tle religijnym.

Podsumowując, wielu narzeczonych obawia się spisywania protokołu przedślubnego. Rzeczywiście, niektóre pytania są dość intymne i wkraczają głęboko w strefę komfortu,. Przed ślubem kościelnym jednak nie ma możliwości ominięcia tej formalności. Protokół przedślubny jest wymaganym dokumentem, dlatego jego spisanie jest obligatoryjne dla wszystkich osób, które są zawrzeć ślub kościelny.

Wiadomości związane
Przygotowania

Organizacja wesela - dlaczego warto zaopatrzyć się w pudełka na ciasto weselne?

Organizacja wesela to wyjątkowy moment w życiu każdej pary. Od wybierania sukni ślubnej po…
Więcej
Przygotowania

Stylowe ubranie na wesele w upalne dni

Spis treści Toggle Najlepsze materiały na wesele w upalne dni: wybierz lekkie i przewiewne…
Więcej
Przygotowania

Czy konfetti może być zrobione z żywych kwiatów?

Spis treści Toggle Jak zrobić konfetti z żywych kwiatów?Kreatywne sposoby wykorzystania konfetti…
Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *