Przygotowania

Kto może być świadkiem na ślubie cywilnym?

Świadkowie to osoby, które mają za zadanie wspieranie nowożeńców w jednym z najważniejszych dni w ich życiu. Są to postaci, bez których żadna ceremonia ślubna nie może się odbyć – mowa tutaj zarówno o ślubie cywilnym, jak i kościelnym. Podpisy świadków potwierdzają fakt, że małżeństwo zostało zawarte. Warto wiedzieć, kto może być świadkiem na ślubie cywilnym i jakie są zadania takiej osoby.

Jaka jest rola świadków na ślubie cywilnym?

Dla narzeczonych dzień ślubu to jeden z najważniejszych dni w ich życiu. Zarówno podczas przygotowań do niego, jak i w trakcie samej ceremonii ślubnej, mogą liczyć na wsparcie najbliższych osób – rodziny i przyjaciół. Nie ma co ukrywać, że szczególną i odpowiedzialną rolę pełnią w tym dniu wybrani wcześniej świadkowie.

Zanim odpowie się na pytanie, kto może być świadkiem na ślubie cywilnym, warto podkreślić, że świadkowie są dla młodych nieocenioną pomocą, zwłaszcza jeśli chodzi o organizację samego ślubu i wesela. Świadkowa często pomaga pannie młodej w przygotowaniach w dniu ślubu, a zadaniem świadka jest wspieranie pana młodego i troska o zaproszonych gości. Bardzo często zdarza się, że świadkowie odpowiedzialni są także za organizację wieczoru kawalerskiego i panieńskiego – ostatniego wieczoru wolności dla osób wchodzących w związek małżeński.

Kto może być świadkiem na ślubie cywilnym?

Nie ma co ukrywać, że wybór odpowiednich świadków to jedna z najważniejszych decyzji, które muszą podjąć przyszli państwo młodzi. Bardzo często zadają sobie oni pytanie – kto może być świadkiem na ślubie cywilnym i komu powierzyć to jakże ważne zadanie. Otóż, najczęściej w roli świadków występują osoby z rodziny lub przyjaciół – najczęściej zbliżone wiekiem do państwa młodych. Najważniejsze, aby były to osoby, do których młoda para ma pełne zaufanie i czuje się dobrze w ich towarzystwie. W końcu to ich komfort jest w tym wyjątkowym dniu najważniejszy.

Sprawdź:  Brakujące elementy na moim weselu

Świadkowie na ślubie cywilnym i ich rola

Klub cywilny jest świecką uroczystością, która najczęściej odbywa się w Urzędzie Stanu Cywilnego – lub też w innym miejscu, jeśli młoda para uzyska na to wcześniejszą zgodę. Ślubu udziela uprawniony do tego urzędnik, a rolą świadków jest poświadczenie tego, że związek małżeński został zawarty. Aby akt małżeństwa stał się ważnym dokumentem, protokół ze ślubu musi zawierać podpisy nie tylko pary młodej i osoby, która udzieliła im ślubu, ale także – dwójki świadków. Warto więc zadać sobie pytanie, kto może być świadkiem na ślubie cywilnym?

Jakie warunki musi spełniać świadek na ślubie cywilnym?

Najczęściej para świadków to kobieta i mężczyzna – wiele osób jest przekonanych, że tak właśnie musi to wyglądać. Tymczasem przepisy prawa nie określają, jakiej płci muszą być świadkowie. Mogą to być równie dobrze dwie kobiety lub dwóch mężczyzn – nie ma to żadnego znaczenia. Jeśli chodzi o ślub cywilny, świadkami, w przeciwieństwie do ślubu kościelnego, mogą być osoby niewierzące lub innego wyznania. Najważniejsze, by świadkowie byli pełnoletni oraz byli w stanie zrozumieć treść podpisywanego dokumentu i słowa przysięgi. Osoby, które mają zostać świadkami, muszą dysponować ważnym paszportem lub dowodem osobistym, aby być w stanie potwierdzić swoją tożsamość.

Warto także zastanowić się, kto nie może zostać świadkiem na ślubie cywilnym. Otóż, para młoda, która stoi przed koniecznością wyboru świadków, musi zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją pewne przeciwwskazania co do tego, kto może pełnić tę ważną rolę. Z pewnych względów świadkami na ślubie cywilnym nie mogą być osoby niesłyszące, niewidome czy też nieme. Inaczej wygląda sprawa, jeśli chodzi o osoby, które nie porozumiewają się w języku polskim. One mogą być świadkami na ślubie cywilnym tylko w sytuacji, kiedy na ceremonii obecny będzie tłumacz przysięgły.

Jakie są obowiązki świadków?

Jeśli chodzi o samą ceremonię ślubną w urzędzie, to zarówno narzeczeni, jak i świadkowie powinni przedstawić swoje dokumenty tożsamości przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego. Dopiero potem ma miejsce uroczyste złożenie przysięgi. Państwo młodzi powtarzają za urzędnikiem słowa przysięgi, zawierając związek małżeński. Po zakończonej ceremonii panna młoda, pan młody oraz ich świadkowie muszą podpisać akt zawarcia małżeństwa. To on oficjalnie potwierdza, że narzeczeni stali się mężem i żoną.

Sprawdź:  Jakie są proste koronkowe suknie ślubne?

Oczywiście, rola świadków na ślubie cywilnym nie kończy się wraz ze złożeniem podpisu. To właśnie świadkowie są osobami, które jako pierwsze mają okazję złożyć państwu młodym życzenia oraz prowadzą ich w kierunku zaproszonych gości. W tym momencie powinni służyć państwu młodym pomocą, jeśli chodzi o odbieranie od gości bukietów kwiatów, prezentów i ewentualnych kopert z pieniędzmi. 

W przebiegu wesela świadkowie powinni zrobić wszystko, by odciążyć nieco parę młodą, opiekując się innymi gośćmi, dbając o ich komfort oraz prawidłowy przebieg imprezy. Świadkowie powinni być przygotowani na różne, nieprzewidziane okoliczności, które mogłyby zepsuć uroczystość ślubu i wesela. Warto, by mieli pod ręką kilka drobiazgów, które mogą okazać się przydatne w sytuacji kryzysowej. Są to między innymi tabletki przeciwbólowe, mini apteczkę, nożyczki, przybornik do szycia i tego typu przedmioty.

Coraz częściej świadkowie nie pełnią wyłącznie roli reprezentacyjnej, czynnie wspomagając parę młodą w zakresie organizacji ślubu i wesela. Nie ma co ukrywać, że rola świadka ślubu bywa bardzo wymagająca i nie ogranicza się jedynie do dnia ślubu. Pomimo tego, że sama ceremonia w Urzędzie Stanu Cywilnego trwa maksymalnie pół godziny, to rola świadka rozpoczyna się dużo wcześniej i kończy znacznie później – dopiero wtedy, kiedy wszyscy goście znajdą się bezpiecznie w swoich domach.

A co ze ślubem kościelnym?

Wiedząc już, kto może zostać świadkiem na ślubie cywilnym, pora zadać sobie pytanie, jak sprawa wygląda, jeśli chodzi o ślub kościelny. Otóż, prawo kościoła katolickiego mówi, że funkcji świadka nie może pełnić osoba chora umysłowo lub jednocześnie niewidoma i głucha. Wbrew powszechnemu przekonaniu, świadek ślubu wcale nie musi być ochrzczony. Nie jest również zobowiązany do przystąpienia do spowiedzi, może być także innego wyznania. 

Prawo kanoniczne w żaden sposób nie uściśla, jakie wymagania dotyczą życia moralnego i religijnego świadków. Jednak powszechna jest sytuacja, kiedy duchowny katolicki wyraża swoje niezadowolenie z wyboru świadków przez młodą parę. Dlatego też często dochodzi do nieporozumień pomiędzy parą młodą i duchownymi, którzy mają inne oczekiwania co do osób będących świadkami ślubu.

Sprawdź:  Nauki przedmałżeńskie - jak wyglądają?

Jak widać, odpowiedź na pytanie, kto może zostać świadkiem na ślubie cywilnym, wcale nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy, że świadkowie spełnią kilka prostych warunków, by mogli formalnie poświadczyć zawarcie związku małżeńskiego. To bez wątpienia bardzo ważna i honorowa rola, którą powierza się wyłącznie najbliższym, zaufanym osobom. 

Wiadomości związane
Przygotowania

Organizacja wesela - dlaczego warto zaopatrzyć się w pudełka na ciasto weselne?

Organizacja wesela to wyjątkowy moment w życiu każdej pary. Od wybierania sukni ślubnej po…
Więcej
Przygotowania

Stylowe ubranie na wesele w upalne dni

Spis treści Toggle Najlepsze materiały na wesele w upalne dni: wybierz lekkie i przewiewne…
Więcej
Przygotowania

Czy konfetti może być zrobione z żywych kwiatów?

Spis treści Toggle Jak zrobić konfetti z żywych kwiatów?Kreatywne sposoby wykorzystania konfetti…
Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *