Po ślubie

Cynowa rocznica ślubu

Dziesięć wspólnie spędzonych lat to bardzo ważna okazja w życiu każdego małżeństwa. To pierwszy wspólny, okrągły jubileusz dwójki kochających się osób. Ta pierwsza okrągła rocznica często określana jest mianem rocznicy cynowej – jednak w niektórych materiałach napotkać można także nazwę: rocznica aluminiowa. Niezależnie od tego, jakie nazewnictwo się przyjmie, to z pewnością dziesiąta, cynowa rocznica ślubu jest powodem do radości dla dwójki kochających się osób. Dziesięć lat wspólnie przeżytych razem to bardzo dużo czasu, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy tak wiele małżeństw rozpada się w pierwszych latach.

Cynowa rocznica ślubu – skąd wzięła się ta nazwa?

Nie wszyscy wiedzą, że zwyczajowe nazwy rocznic zostały wymyślone w 1922 roku przez amerykańską specjalistkę od etykiety – Emily Post. Co ciekawe, nie wszystkie znane dzisiaj określenia zostały wymyślone właśnie przez nią. Niemniej jednak, rocznica cynowa – jako bardzo ważny jubileusz – znalazła się właśnie w tym pierwszym wykazie nazw rocznic. 

Cyna, która jednoznacznie kojarzy się z nazwą dziesiątej rocznicy ślubu, to jeden z najstarszych metali używanych w dziejach ludzkości. Pierwsze przedmioty wykonywane z cyny datowane są nawet na 3500 lat przed naszą erą. Wykonywano z nich nie tylko naczynia i przedmioty domowego użytku, ale także biżuterię. W dzisiejszych czasach cynę wykorzystuje się do produkcji przedmiotów użytkowych a, a także w przemyśle spożywczym. Posiada właściwości ochronne, dzięki czemu może zabezpieczać inne przedmioty przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Warto podkreślić, że cynowa rocznica to nie jedyna nazwa, jaka funkcjonuje w odniesieniu do 10. rocznicy ślubu. Równie często używa się określenia rocznicy aluminiowej. Aluminium to pierwiastek, który łączy w sobie naprawdę unikalną kompozycję właściwości – charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia i wpływ czynników zewnętrznych, jest bardzo wytrzymały, a także podatny na obróbkę. Wszystkie te odniesienia można w piękny sposób powiązać z 10. rocznicą ślubu.

Sprawdź:  Bawełniana rocznica ślubu

Zarówno cyna, jak i aluminium to bardzo wytrzymałe materiały – tak samo, jak wytrzymały jest związek po dziesięciu latach od ślubu.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że do każdej rocznicy przypisuje się kamień oraz kolor, które mają być jej symbolami. Do rocznicy cynowej przypisano diament oraz barwę niebieską i srebrną. Można kierować się tą kombinacją, wybierając u jubilera idealny prezent na cenową rocznicę ślubu.

Jakie nazwy noszą okrągłe rocznice ślubu?

Nie ma co ukrywać, że dla dwojga kochających się ludzi szczególne znaczenie powinna mieć każda rocznica ślubu. To dobra okazja żeby rok w rok celebrować miłość i przypomnieć sobie początki swojej wspólnej drogi życiowej. W miarę, jak wzrasta staż związku, a więź między małżonkami staje się silna i wytrzymała, większość małżeńtw decyduje się na świętowanie wyłącznie okrągłych jubileuszy. Oto nazwy, jakie noszą:

  • 5 rocznica ślubu – drewniana 
  • 10 rocznica ślubu – cynowa lub aluminiowa 
  • 15 rocznica ślubu – kryształowa lub szklana 
  • 20 rocznica ślubu – porcelanowa 
  • 25 rocznica ślubu – srebrna 
  • 30 rocznica ślubu – perłowa 
  • 35 rocznica ślubu – koralowa
  • 40 rocznica ślubu – rubinowa 
  • 45 rocznica ślubu – szafirowa 
  • 50 rocznica ślubu – złota.

Cynowa rocznica – dziesiąty rok małżeństwa

Pary, które właśnie świętują 10. rocznicę ślubu, zazwyczaj mogą poszczycić się sporym dorobkiem osobistym. Często posiadają już wspólny dom lub mieszkanie, nierzadko dzieci, pokaźny bagaż doświadczeń życiowych oraz sukcesy i porażki na swoim koncie. Nie ma co ukrywać, że dziesięć wspólnych lat to czas, w którym zarówno mąż, jak i żona doświadczyli wielu szczęśliwych i mniej szczęśliwych chwil. Na pewno zdarzyły się między nimi kłótnie i nieporozumienia, które jednak zdołali wspólnymi siłami przepracować. Śmiało można powiedzieć, że ludzie, którzy celebrują cynową rocznicę ślubu, doskonale się wyznają, mają świadomość swoich wad i zalet, a także możliwości i potencjału, który w nich drzemie. Tworzą bardzo zgrany zespół, który dobrze wróży na kolejne lata.

Cynowa rocznica ślubu – jak ją spędzić?

Nie ma co ukrywać, że dekada małżeńskiego pożycia wymaga szczególnej celebracji. Małżonkowie, którzy lubią kolekcjonować wyjątkowe przeżycia, chwile i wspomnienia, powinni skupić się na tym, by dzień ten spędzić w oryginalny i wyjątkowy sposób. Jeśli wcześniej marzyli o odwiedzeniu jakiegoś miejsca lub wykonaniu określonej czynności, być może jest to dobry czas, by się na to zdecydować. 

Sprawdź:  Cukrowa rocznica ślubu

A możliwości są tak naprawdę szerokie i wręcz nieograniczone – romantyczny rejs statkiem, wizyta w jednym z europejskich miast, skok ze spadochronem, wspólny wypad w tropiki – ograniczeniem jest tak naprawdę wyłącznie wyobraźnia i możliwości finansowe. Większość par z okazji dziesiątej rocznicy ślubu decyduje się także na świętowanie w gronie najbliższych osób – przyjaciół i rodziny. Impreza taka może odbyć się nie tylko w zaciszu własnego domu, ale także w restauracji, z większą pompą. Najczęściej biorą w niej udział te osoby, które towarzyszyły młodej parze przy zawieraniu związku małżeńskiego 10 lat temu.

Co kupić na 10 rocznicę ślubu?

Cynowa rocznica to okazja, którą warto uczcić odpowiednio dobranym upominkiem. Zgodnie z tradycją, upominek może być związany z cyną, od której wzięła się nazwa tego wyjątkowego wydarzenia. W dawnych czasach z okazji 10. rocznicy ślubu małżonkom wręczano cynowe łyżki, aby zapewnić im dostatek i wzmocnić małżeństwo. W dzisiejszych czasach z cyny wykonuje się warte uwagi elementy dekoracyjne oraz elementy zestawy stołowej – niektóre bardzo wartościowe i przepiękne.

Z okazji 10. rocznicy ślubu małżonkowie powinni także pomyśleć o drobnych podarunkach dla siebie nawzajem. W tym momencie warto pamiętać o tym, że kolorami dziesięciolecia są niebieski i srebrny. Mężczyzna poszukujący biżuterii dla wybranki swojego serca może wziąć to pod uwagę. Diamenty, szafy szafiry i turmaliny to kamienie szczególnie polecane przez jubilerów na cynową rocznicę. Żona, która poszukuje prezentu dla swojego męża, może zdecydować się na spersonalizowane spinki do mankietów lub sygnet z drogimi kamieniami.

Pomimo tego, że prezent stanowi bardzo ważny element celebracji dziesiątej rocznicy ślubu, to bez wątpienia nie on jest najważniejszy w tym wyjątkowym dniu. Cynowa rocznica to moment, kiedy dobrze wykonać swoiste podsumowanie i skupić się na tym, co najważniejsze – miłości i uczuciu, które łączą dwójkę ludzi. Tak wyjątkowy dzień można świętować wspólnie z najbliższymi, dzieląc się z nimi radością. Można też zdecydować się na bardziej intymną celebrację – tylko we dwoje.  Jedno jest pewne – sposób świętowania cynowej rocznicy powinien podkreślać siłę danego związku i więź, jaka łączy dwójkę ludzi. Szczęśliwe spędzenie tego wyjątkowego dnia daje nadzieję, że kolejne rocznice, które nadejdą w następnych latach, będą równie udane.

Wiadomości związane
Po ślubie

Kryształowa rocznica ślubu

Kryształowa rocznica to jubileusz, który obchodzi się po piętnastu latach małżeństwa.
Więcej
Po ślubie

Wełniana rocznica - 7 rocznica ślubu

Czas siedmiu lat po ślubie bywa uznawany za bardzo newralgiczny i wrażliwy okres, który może…
Więcej
Po ślubie

30 rocznica ślubu – perłowa

30 perłowa rocznica ślubu to bardzo ważny jubileusz, który należy celebrować w odpowiedni…
Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *