Po ślubie

Wełniana rocznica – 7 rocznica ślubu

Czas siedmiu lat po ślubie bywa uznawany za bardzo newralgiczny i wrażliwy okres, który może być decydujący dla przyszłości małżeństwa. Dlatego też wełniana rocznica – 7 rocznica ślubu zasługuje na szczególne wyróżnienie i odpowiednią celebrację. Skąd się wzięła nazwa tej rocznicy? W jaki sposób najlepiej ją uczcić? Otóż, wełna jest surowcem, który najczęściej wykorzystuje się do produkcji odzieży. Pomimo tego że daje uczucie komfortu i ciepła, to jednak wykonane z niej ubrania potrafią nieprzyjemnie gryźć. Dokładnie takie skojarzenia mają przychodzić na myśl, jeśli chodzi o siódmą rocznicę ślubu. Według ekspertów, jest to jedna z najważniejszych rocznic ślubu w całym małżeństwie. Czy siódemka stanowi szczęśliwą cyfrę dla małżonków?

Wełniana rocznica – 7 rocznica ślubu

Wielu ekspertów wskazuje, że siódmy rok małżeństwa stanowi moment kryzysowy, bardzo newralgiczny. Jest to pogląd, który nie wziął się znikąd. Statystyki są bezlitosne – ponad połowa rozwodów w ostatnich latach dotyczyła małżeństw, których staż małżeńskiego krótszy niż 7 lat. To właśnie na podstawie tych danych można stwierdzić, że 7 rok jest dla wielu par kryzysowy. 

Niemniej jednak warto spojrzeć również na optymistyczną stronę statystyk – małżeństwa, które pomyślnie przetrwały kryzys siódmego roku po ślubie, mają większe szanse na bycie razem do samego końca. Wełniana rocznica – 7 rocznica ślubu to doskonały moment nad pochylenie się nad swoimi uczuciami i emocjami. Trzeba pamiętać o tym, że związek w tym czasie może stać się nieco mniej intensywny, pozbawiony romantycznych uniesień – jednak jest to zupełnie normalne. To właśnie w trosce o codzienność objawia się pielęgnowanie związku i miłości. Wełniana rocznica – 7 rocznica ślubu to doskonały moment, by przypomnieć sobie nawzajem, co sprawiło, że stanęło się na ślubnym kobiercu i z tą konkretną osobą postanowiło spędzić resztę życia.

Wełniana rocznica ślubu i jej symbolika

Aby określić symbolikę wełnianej rocznicy ślubu, trzeba zastanowić się, co może symbolizować wełna. Otóż, jest to surowiec, który kojarzy się z ciepłem i ochroną nawet w najtrudniejszych i najbardziej wymagających warunkach atmosferycznych. Można więc jednoznacznie stwierdzić, że wełniana rocznica ślubu powinna nawiązywać do ciepła wspólnego domowego ogniska. Eksperci zwracają uwagę, że pomimo tego że wełna jest miękka, trwała i ciepła, to potrafi nieprzyjemnie gryźć, a kiedy zapłonie, wyjątkowo trudno ją ugasić. Ciężko nie doszukiwać się tutaj symboliki kryzysu małżeńskiego, który może szybko przeistoczyć się w pożar, który pochłonie wszystko na swojej drodze.

 7 rocznica ślubu – wełniana czy miedziana?

Nie wszyscy zdają sobie sprawą z tego, że niektóre rocznica ślubu mają podwójne nazewnictwo. Tak samo jest z 7 rocznicą ślubu, która bywa nazywana rocznicą wełnianą lub miedzianą. Miedź to surowiec, który starożytni Rzymianie wiązali z planetą Wenus – boginią miłości.

Co ciekawe, siódma rocznica ślubu to nie jedyna, co do której można zastosować kilka nazw. Przykładowo, dziesiąta rocznica ślubu bywa nazywana cynową lub aluminiową, a rocznica dwunasta – skórzaną lub parcianą.

Pozostałe symbole wełnianej rocznicy ślubu

Wełniana rocznica – 7 rocznica ślubu nie powinna być kojarzona wyłącznie z wełną. Warto pamiętać o tym, że każda rocznica ślubu symbolizowana jest również przez konkretny kamień szlachetny – w przypadku tej rocznicy jest to onyks. Ten wyjątkowy jubileusz symbolizują również kolory bieli i żółci. Można wykorzystać tę symbolikę, przygotowując dekorację na przyjęcie z okazji wełnianej rocznicy ślubu bądź też poszukując prezentu dla małżonka.

Jak najlepiej świętować wełnianą rocznicę ślubu?

Osoby, które poszukują pomysłu na celebrację siódmej rocznicy ślubu, mają praktycznie nieograniczone możliwości. Warto wziąć pod uwagę nie tylko symbolikę tych godów, ale również wspólne gusty i preferencje. 7 rocznica ślubu nie jest okrągła, dlatego też mało par decyduje się na jej huczne obchody.

Doskonałym rozwiązaniem wydaje się wspólne spędzenie czasu – na romantycznym, weekendowym wyjeździe, kolacji tylko we dwoje czy też na jakieś ekstremalnej atrakcji.

Wełniana rocznica – 7 rocznica ślubu wymaga także wręczenia drugiej osobie upominku – choćby najdrobniejszego. Przy okazji wyboru prezentu warto zastanowić się, co wywołała uśmiech na twarzy męża lub żony. Pomimo tego, że materialne podarunki mogą z czasem stać się fantastyczną pamiątką z tego czasu, to jednak nie wolno zapominać o tym, że w wełnianej rocznicy najważniejsza jest celebracja uczucia, które łączy dwójkę ludzi. Jeśli kobieta jest fanką biżuterii, mężczyzna może obdarować ją pierścionkiem lub naszyjnikiem – najlepiej z onyksem, który bezpośrednio kojarzony jest z miedzią, również symbolizującą wełnianą rocznicę.

Kobiety, które poszukują prezentu na 7 rocznicę ślubu dla swojego partnera, również mogą zdecydować się na wybór drobiazgu o symbolicznym znaczeniu. Ciepły sweter z wysokojakościowej wełny to doskonały pomysł na prezent.

Skąd wzięły się nazwy rocznic ślubu?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że każda rocznica ślubu posiada swoją indywidualną nazwę. Tradycja ta rozpoczęła się w roku 1922, kiedy Emily Post – znana amerykańska specjalistka od etykiety i ślubnych zwyczajów, w swojej książce zamieściła nazwy godów małżeńskich i ich znaczenie. Oto lista wymyślonych przez nią nazwy rocznic ślubu:

Co prawda autorka wymyśliła jedynie nazwy najważniejszych rocznic ślubu, jednak już kilkanaście lat później amerykańskie stowarzyszenie jubilerów dopisało do listy określenia wszystkich pozostałych rocznic. Większość z nich nawiązuje do kamieni szlachetnych, które często pojawiają się w biżuterii wręczanej z okazji rocznic ślubu. Z pewnością nie jest to przypadek, że to właśnie jubilerzy wysunęli takie propozycje…

Podsumowując, każda rocznica ślubu to wyjątkowa okazja, którą należy celebrować w odpowiedni sposób. Pary, które właśnie obchodzą jubileusz siedmiolecia w formalnym związku, mogą być pewne, że przetrwały szczególnie trudny okres, kiedy ryzyko rozwodu jest największe. Niezależnie od tego, czy małżonkowie zdecydują się na świętowanie we dwoje, czy też w szerszym gronie rodziny i przyjaciół, jedno jest pewne – mogą być z siebie dumni i z nadzieją patrzeć w przyszłość. 

Niemniej jednak zarówno do statystyk, jak i do symboli trzeba podchodzić ze sporym dystansem – warto pamiętać o tym, że nie ma dwóch identycznych ludzkich związków, a międzyludzkie relacje potrafią układać się w bardzo zawiły sposób. Dlatego małżonkowie w dniu wełnianej rodziny rocznicy przede wszystkim powinni dobrze się bawić, zapomnieć o przykrych statystykach oraz dołożyć wszelkich starań do tego, by kolejna rocznica ślubu upłynęła w szczęściu i miłości.

Wiadomości związane
Po ślubie

Kryształowa rocznica ślubu

Kryształowa rocznica to jubileusz, który obchodzi się po piętnastu latach małżeństwa.
Więcej
Po ślubie

30 rocznica ślubu – perłowa

30 perłowa rocznica ślubu to bardzo ważny jubileusz, który należy celebrować w odpowiedni…
Więcej
Po ślubie

Bawełniana rocznica ślubu

Bawełniana rocznica ślubu to moment, który przychodzi po równych dwóch latach małżeństwa.
Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *