Po ślubie

30 rocznica ślubu – perłowa

30 perłowa rocznica ślubu to bardzo ważny jubileusz, który należy celebrować w odpowiedni sposób. Osoby, które zdołały przez trzydzieści lat pokonywać trudności dnia codziennego, pozostając w związku małżeńskim, mogą pochwalić się naprawdę imponującym stażem związku. Warto więc wiedzieć, jaka jest symbolika perłowej rocznicy ślubu, a także – jaki prezent z tej okazji będzie najlepszy. Nazwy okrągłych rocznic ślubu zostały wymyślone prawie 100 lat temu przez Emily Post – amerykańską pisarkę specjalizującą się w sprawach etykiety. Kilkanaście lat później listę nazw rocznic uzupełniło Amerykańskie Stowarzyszenie Jubilerów.

Nazwy najważniejszych rocznic ślubu

30 rocznica ślubu perłowa to nie jedyna, która może pochwalić się szlachetną i oryginalną nazwą. Symboliczne nazwy i znaczenie rocznic dla niektórych osób są bardzo ważne i przypisują im szczególne znaczenie. Warto przypomnieć sobie określenia najważniejszych jubileuszy:

  • 1. rocznica – nazywana bywa rocznicą papierową. Wszystko dlatego, że małżeństwo po roku wciąż jest nietrwałe, podobnie jak mało wytrzymały papier. 
  • 5. rocznica – to rocznica drewniana. Drewno stanowi materiał znacznie twardszy od papieru i ciężej je naruszyć. 
  • 20. rocznica ślubu – rocznica porcelanowa. Porcelana uznawana jest za materiał szlachetny i trwały – tak samo jak relacja małżeńska po upływie dwóch dekad. 
  • 25. rocznica – srebrne gody, 
  • 30. rocznica – perłowa rocznica ślubu – perła to coś, co kształtuje się na skutek upływu czasu – podobnie jak relacje pomiędzy dwójką kochających się osób, 
  • 45. rocznica – rocznica szafirowa. Szafir słynie ze swojej twardości i wytrzymałości – ma to symbolizować silną relację małżonków. 
  • 50. rocznica – złote gody.
Sprawdź:  Cukrowa rocznica ślubu

Jak widać, każda rocznica ślubu symbolizowana jest przez coś innego. Niezależnie od nazewnictwa – kolejne rocznice są zawsze dobrą okazję do celebrowania miłości – czy to we dwoje czy w towarzystwie bliskich osób.

30 rocznica ślubu perłowa – znaczenie i symbolika

Perła to szlachetny materiał, który symbolizuje długi czas trwania małżeństwa. Pary, które właśnie świętują trzydziestolecie zawarcia związku małżeńskiego, często otrzymują symboliczne perły, które mają symbolizować ich czysty, piękny i dojrzały związek. Pomimo tego, że 30 rocznica ślubu perłowa wciąż nie może się umywać do złotych godów, to jednak jest to okazja, w której nie powinno się przeoczyć. Podkreślić trzeba, że w wysoko rozwiniętych krajach przeciętny czas trwania małżeństwa obecnie wynosi około 7 lat. Dlatego osoby, które świętują 30 rocznicę ślubu perłową, zasługują na uznanie i szacunek – tak długi staż małżeński w dzisiejszych czasach jest prawdziwym wyjątkiem.

Warto zastanowić się, dlaczego to właśnie perła symbolizuje 30 lat małżeństwa. Otóż, perła z czasem staje się coraz piękniejsza – podobnie jak relacja małżeńska. Niemożliwe jest przetrwanie w małżeństwie przez trzy dekady bez wkładania w to sporej ilości pracy oraz wspólnego pokonywania trudności, które przecież pojawiają się w życiu każdego człowieka. Perła jednoznacznie kojarzy się z lojalnością, uczciwością, które powinny być symbolami każdego związku małżeńskiego.

30. rocznica ślubu perłowa – kolor

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że poszczególne rocznice ślubu symbolizowane są nie tylko kamieniami szlachetnymi i materiałami, ale również kolorami. Uznaje się, że 30. rocznica ślubu perłowa symbolizowana jest przez kolor zielony. Jest to barwa, która symbolizuje odnowę, życie i nadzieję. Może stać się symbolem wzajemnej miłości, która wiąże się z nadzieją na kolejne, szczęśliwe lata małżeńskiego pożycia. Osoby, które decydują się na urządzenie przyjęcia z okazji 30. rocznicy ślubu, mogą wykorzystać symboliczne znaczenie koloru zielonego.

Sprawdź:  Kryształowa rocznica ślubu

Wiedząc już, że 30. rocznica ślubu perłowa związana jest zarówno z perłami, jak i kolorem zielonym, warto wspomnieć również o tym, że tradycyjnym kwiatem wręczanym z tej okazji jest lilia. W niektórych kulturach na świecie lilie symbolizują szczęśliwy związek na wiele lat, a dodatkowo są kojarzone z oddaniem, czystością i wiernością.

30. rocznica ślubu perłowa – co kupić z tej okazji?

Z racji tego, że perłowa rocznica ślubu jest naprawdę wyjątkowym wydarzeniem, małżonkowie powinni skupić się na wyborze prezentu, który wywoła uśmiech na twarzy drugiej osoby. Osoby, które ponad prezenty materialne stawiają przeżycia i emocje, mogą zdecydować się na wspólne spędzenie czasu. Do wyboru jest bardzo wiele możliwości – wspólny, weekendowy wyjazd, romantyczna kolacja w ulubionej restauracji, sesja zdjęciowa, powtórzenie podróży poślubnej. 

Niezależnie od tego, na jaki pomysł decydują się małżonkowie, jedno jest pewne – najważniejsze w tym dniu powinno być łączące ich uczucie I to właśnie ono musi znaleźć się na pierwszym planie. Są osoby, które tak wyjątkową okazję, jak 30 rocznica ślubu perłowa, chcą świętować w otoczeniu najbliższych osób. Dla nich najlepszym wyborem jest zorganizowanie uroczystości w domu lub restauracji. To świetna okazja, by spotkać się z tymi wszystkimi osobami, które trzydzieści lat temu towarzyszyły im jako nowożeńcom na początku tej wspólnej, życiowej drogi.

Panowie, którzy zdecydują się na zakup biżuterii jako prezentu dla swojej żony, mogą skorzystać z symboliki trzydziestej rocznicy ślubu i wybrać modele zdobione perłami. Co ciekawe, uważa się, że noszenie pereł w dniu ślubu symbolizuje łzy i nieszczęście. Jednak już w dniu rocznicy ślubu mają one zupełnie inne znaczenie. Są to bardzo cenne klejnoty, które traktuje się jako coś wyjątkowo rzadkiego i wyjątkowego – podobnie jak rzadkie są trzydzieste rocznicę ślubu. Z kolei panie, który zastanawiają się nad prezentem dla twojego małżonka, mogą wybrać coś, co związane jest z jego pasją, jeśli takową posiada. Dobrym pomysłem na prezent są również klasyczne zegarki i spinki do mankietów, które będą stanowić świetną pamiątkę na kolejne lata.

Sprawdź:  Cynowa rocznica ślubu

Co wręczyć małżeństwu z okazji 30. rocznicy ślubu?

Osoby zaproszone na uroczystość z okazji 30. rocznicy ślubu, często zdają sobie sprawę z tego, że jest to wyjątkowo ważna rocznica, którą należy uczcić pieczołowicie wybranym prezentem. Tradycyjnie w tym dniu powinno wręczać się prezenty związane z perłami – symbolem 30 rocznicy ślubu. Niemniej jednak nie jest to utartą regułą i w roli upominku sprawdzi się tak naprawdę wszystko – bukiet kwiatów (najlepiej lilii), butelka dobrego alkoholu, bądź też voucher na weekend w SPA. Ważne, by rodzaj prezentu dopasować do potrzeb i gustów małżonków.

Podsumowując, każdy małżeństwo, które świętuje perłową – 30 rocznicę ślubu, zasługuje na szczególne uznanie. I chociaż pożycie małżeńskie w trzy dekady po ślubie w niczym nie przypomina tego świeżo po zawarciu związku małżeńskiego, to wcale nie oznacza, że jest gorsze. Na pewno mniej jest w nim romantycznych uniesień i burzliwych emocji, jednak czy to nie spokój i harmonia są od nich ważniejsze? Pewność, trwałość i pełne zaufanie – te słowa najlepiej opisują charakter trzydziestoletniego małżeństwa i to do nich właśnie warto dążyć. 

Wiadomości związane
Po ślubie

Kryształowa rocznica ślubu

Kryształowa rocznica to jubileusz, który obchodzi się po piętnastu latach małżeństwa.
Więcej
Po ślubie

Wełniana rocznica - 7 rocznica ślubu

Czas siedmiu lat po ślubie bywa uznawany za bardzo newralgiczny i wrażliwy okres, który może…
Więcej
Po ślubie

Bawełniana rocznica ślubu

Bawełniana rocznica ślubu to moment, który przychodzi po równych dwóch latach małżeństwa.
Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *