Bawełniana rocznica ślubu to moment, który przychodzi po równych dwóch latach małżeństwa. Jest to bardzo wyjątkowa chwila, którą warto celebrować w odpowiedni sposób. Warto wiedzieć, co symbolizuje druga rocznica ślubu, jakie jest jej znaczenie, a także – jakie prezenty będą najodpowiedniejsze z tej okazji.
Warto zastanowić się, skąd w ogóle wzięła się tradycja nazywania rocznic ślubu. Otóż, historia tego nazewnictwa sięga roku 1922, Kiedy amerykańska pisarka do spraw etykiety – Emily Post – wymyśliła określenia okrągłych rocznic ślubu. Zadaniem tych nazw było podkreślenie wyjątkowego charakteru danego święta i nadanie mu odpowiedniej symboliki.
Pomysł autorki bardzo szybko spodobał się jej odbiorcom na terenie całego świata i szybko stał się powszechnie znany. Już w kilkanaście lat później Związek Amerykańskich Jubilerów zajął się wymyślaniem nazw dla wszystkich innych rocznic ślubu. Trzeba pamiętać o tym, że niektóre z rocznic mają więcej niż jedną nazwę – rocznica dziesiąta bywa określana mianem cynowej lub aluminiowej, czwarta – kwiatowej lub owocowej, a dwunasta – lnianej, jedwabnej lub płóciennej.
Obecnie można wyróżnić blisko 30 nazw rocznic ślubu. Co ciekawe, ich metaforyczne określenia zazwyczaj nawiązują do kamieni i materiałów – stąd też mogą być dla dwójki osób podpowiedzią, w jaki sposób najlepiej świętować daną rocznicę. Nazewnictwo to dla osób bliskich małżeństwu może być doskonałą inspiracją przy wyborze oryginalnego prezentu na rocznicę. Oto najpopularniejsze nazwy rocznic ślubu.
- 1 rocznica ślubu – papierowa
- 2 rocznica ślubu – bawełniana
- 3 rocznica ślubu – skórzana
- 4 rocznica ślubu – kwiatowa/owocowa
- 5 rocznica ślubu – drewniana
- 6 rocznica ślubu – cukrowa
- 7 rocznica ślubu – wełniana
- 8 rocznica ślubu – brązowa, blaszana lub spiżowa
- 9 rocznica ślubu – gliniana lub generalska
- 10 rocznica ślubu – cynowa lub aluminiowa
- 11 rocznica ślubu – stalowa
- 12 rocznica ślubu – jedwabna, lniana, półcienna
- 13 rocznica ślubu – koronkowa
- 14 rocznica ślubu – kości słoniowej
- 15 rocznica ślubu – kryształowa
- 20 rocznica ślubu – porcelanowa
- 25 rocznica ślubu – srebrna
- 30 rocznica ślubu – perłowa
- 35 rocznica ślubu – koralowa
- 40 rocznica ślubu – rubinowa
- 45 rocznica ślubu – szafirowa
- 50 rocznica ślubu – złota
- 55 rocznica ślubu – szmaragdowa/platynowa
- 60 rocznica ślubu – diamentowa
- 65 rocznica ślubu – żelazna
- 70 rocznica ślubu – kamienna
- 75 rocznica ślubu – brylantowa
- 80 rocznica ślubu – dębowa.
Jak widać, zgodnie z tradycją, zazwyczaj corocznie obchodzi się pierwsze 15 rocznic. W kolejnych latach małżeństwo zazwyczaj świętuje co 5 lat. Oczywiście, nie jest to żelazną regułą – rocznice ślubu równie dobrze celebrować można co roku, w zależności od potrzeb dwójki osób.
Bawełniana rocznica ślubu – symbolika i znaczenie
Nie ma co ukrywać, że dwa lata, które upłynęły od momentu ślubu, to wciąż niewystarczający czas, by perfekcyjnie się poznać i dotrzeć. Dlatego też w związku dwójki osób mogą pojawić się problemy i konflikty – tak zresztą będzie przez cały okres małżeństwa. Wystarczy jednak, że małżonkowie wciąż pracują nad związkiem i rozmawiają ze sobą szczerze, by przez te 24 miesiące poznać swoje emocje, oczekiwania, a także podejście do różnych życiowych sytuacji. Dwa lata po śluby to czas wystarczający na to, aby zgromadzić jakieś życiowy dorobek. U części par to moment, kiedy na świecie jest już potomstwo. Te pierwsze lata małżeństwa to dobry moment na podjęcie pewnych zobowiązań finansowych – które mają na celu zakup własnego miejsca do życia. Pomimo tego, że na młodych małżonkach bardzo często ciąży ciężar odpowiedzialności, to jednak wciąż towarzyszy im młodość i świeżość, które warto celebrować na równi z łączącym ich uczuciem.
Bawełniana rocznica ślubu symbolizowana jest przez miękki i komfortowy materiał, jakim jest bawełna. Nie występuje ona jednak pojedynczo. Trzeba pamiętać o tym, że każda rocznica ślubu ma przypisany także symbol pod postacią koloru i kamienia szlachetnego. Kamień, który podkreśla rangę dwudziestu czterech wspólnie spędzonych miesięcy w małżeństwie to rubin, a kolor – pełna pasji czerwień. Wszystkie te trzy symbole można interpretować na swój sposób, wykorzystując je przy wyborze sposobu świętowania rocznicy bawełnianej, a także prezentów wręczanych z tej okazji.
Z uwagi na to, że bawełna jest materiałem powszechnie wykorzystywanym na całym świecie, trudno uznać ją za ekskluzywną. Niemniej jednak, posiada długą listę zalet, takich jak wytrzymałość i miękkość.To właśnie te cechy sprawiają, że bawełna została przyjęta jako symbol drugiej rocznicy ślubu. Może oznaczać bliskość emocjonalną, a także fizyczną, trwałość, poczucie bezpieczeństwa i wyrozumiałość. Bawełna łatwo się czyści i trudno ją trwale zaplamić, co również ma pewne znaczenie.
Niektóre źródła podają, że kwiatami symbolizującymi drugą rocznicę ślubu są urocze i pięknie pachnące konwalie.
Jaki prezent wręczyć małżeństwu na drugą rocznicę ślubu?
Bawełniana rocznica ślubu pomimo dość krótkiego czasu, który upłynął od zawarcia małżeńskiego, to okazja, którą na pewno warto celebrować. Każda rocznica ślubu może być okazją do przypomnienia sobie o łączącym uczuciu, miłości i wierności. Osoby, które szukają prezentu dla przyjaciół lub członków rodziny świętujących drugą rocznicę ślubu, mogą kierować się bawełnianą symboliką. Praktyczne prezenty, które przydadzą się w każdym domu, to bawełniane koce, poduszki czy personalizowane ręczniki. Zwłaszcza jeśli są one odpowiednio wysokiej jakości, staną się prezentem, który przetrwa lata i będzie miłym przypomnieniem tej wyjątkowej okazji. Zwłaszcza wśród przedstawicieli starszego pokolenia bawełniane prezenty cieszą się dużą popularnością. Pokolenie to, dość słusznie zresztą, uważa że praktycznych przedmiotów wykonanych z bawełny w żadnym domu nigdy nie jest zbyt wiele.
Bawełniana rocznica ślubu – upominki
Bawełniana rocznica ślubu to doskonała okazja do tego, by małżonkowie wymienili się pomiędzy sobą różnego rodzaju drobiazgami. Pomimo tego że bawełna kojarzy się raczej z przedmiotami dość praktycznymi, to jednak na rynku nie brakuje ciekawych i interesujących przedmiotów z niej wykonanych.
Mogą być to różnego rodzaju zabawne skarpetki, ciepłe bluzy czy też personalizowane koszulki. Małżonkowie po dwóch latach ślubu najczęściej znają się już na tyle dobrze, że są w stanie wybrać taki prezent, który wywoła uśmiech na twarzy drugiej osoby. W przypadku bawełnianej rocznicy ślubu sprawdzonym upominkiem może być także biżuteria. Aby pozostać w zgodzie z symboliką tego wyjątkowego wydarzenia, można sięgnąć po biżuterię z czerwonym szafirem lub rubinem. Wartym uwagi materiałem jest także czerwone złoto, z którego często wykonuje się męskie zegarki.
Prezenty, które małżonkowie wręczają sobie z okazji drugiej rocznicy ślubu, wcale nie muszą mieć wymiaru materialnego. Równie dobrym pomysłem może być randka w ukochanej restauracji, weekendowy wyjazd za miasto czy też powtórna wizyta w miejscu związanym z podróżą poślubną. Nie ma co ukrywać – to właśnie mąż i żona najlepiej wiedzą, co sprawia im radość podczas celebrowania drugiej rocznicy ślubu.