Osoby, które dokładnie 6 lat wcześniej zawarły związek małżeński, właśnie świętują cukrową rocznicę ślubu, zwaną popularnie cukrowymi godami. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że stosowane do dzisiaj nazwy rocznic ślubu wymyśliła w 1922 roku Emily Post – amerykańska pisarka. Pomimo tego że od tego momentu minęło dokładnie 100 lat, jej nazewnictwo na dobre weszło do powszechnego użytku. Cukrowa rocznica – jak ją świętować? Co warto wiedzieć o 6 rocznicy ślubu?
Cukrowa rocznica – moment próby
Wiele osób słyszało o tym, że siódmy rok małżeństwa uznawany jest za moment szczególnie newralgiczny, bo to właśnie wtedy w wielu związkach pojawiają się pierwsze oznaki głębokiego kryzysu, z którym małżonkowie muszą sobie dać radę. Dla wielu osób cukrowa rocznica to moment prawdziwej próby, która może wzmocnić związek bądź też wręcz przeciwnie – poważnie mu zagrozić. Warto zastanowić się, dlaczego to właśnie cukrowa rocznica uchodzi za tak ważną?
Otóż, psycholodzy zgodnie twierdzą, że po sześciu latach od ślubu małżonkowie mogą zacząć czuć się znudzeni codzienną rutyną, obowiązkami, szarą codziennością i prowadzeniem wspólnego gospodarstwa domowego. Mogą poczuć się przytłoczeni przez różnego rodzaju problemy, kredyty i rachunki. Trzeba jednak pamiętać o tym, że kryzys siódmego roku w związku nie jest żelazną regułą – każde małżeństwo wygląda inaczej, a trudne sytuacje zdarzają się w każdym związku.
Nazwy innych rocznic ślubu
Diamentowe czy złote gody to nazwy, które są znane chyba każdemu. I chociaż od momentu, kiedy zostały wymyślone przez Emily Post minęło już ponad 100 lat, to warto zapoznać się z nazwami najważniejszych roślin ślubu. Oto krótka lista:
- pierwsza rocznica ślubu – papierowa
- 2 rocznica ślubu – bawełniana
- 3 rocznica ślubu – skórzana
- 4 rocznica ślubu – kwiatowa
- 5 rocznica ślubu – drewniana
- 6 rocznica ślubu – cukrowa
- 7 rocznica ślubu – wełniana
- 8 rocznica ślubu – blaszana
- 9 rocznica ślubu – gliniana
- 10 rocznica ślubu – cynowa lub aluminiowa
- 11 rocznica ślubu – stalowa
- 12 rocznica ślubu – jedwabna
- 13 rocznica ślubu – koronkowa
- 14 rocznica ślubu – rocznica z wielkości słoniowej
- 15 rocznica ślubu – kryształowa
- 20 rocznica ślubu – porcelanowa
- 25 rocznica ślubu – srebrna
- 30 rocznica ślubu – perłowa
- 35 rocznica ślubu – koralowa
- 40 rocznica ślubu – rubinowa
- 45 rocznica ślubu – szafirowa
- 50 rocznica ślubu – złota– złote gody
- 55 rocznica ślubu– szmaragdowa,
- 60 rocznica ślubu – diamentowa
- 70 rocznica ślubu – kamienna
- 80 rocznica ślubu – dębowa.
Jak widać, autorka powyższego nazewnictwa musiała sporo się nagłówkować i wykazać nie lada kreatywnością, by wymyślić adekwatne nazewnictwo. Jej wysiłek jednak się opłacił, a nazwy poszczególnych rocznic są w użytku do dnia dzisiejszego.
Cukrowa rocznica ślubu – symbolika i znaczenie
Dlaczego to właśnie 6. rocznica ślubu nazywana jest rocznicą cukrową? Otóż, w dawnych czasach ludzie niewiele wiedzieli na temat szkodliwości cukru. Był on kojarzony z czymś słodkim, radosnym i pozytywnym. Zresztą, do dzisiaj wiele osób odczuwa radość i uśmiecha się na widok słodyczy. Trzeba podkreślić, że w wielu kulturach na całym świecie cukier symbolizuje dobrobyt, który przecież stanowi bardzo ważny element małżeńskiego pożycia.
Osoba pasjonujące się numerologią mogą także nieco powiedzieć o symbolice samej cyfry 6. Numerologia uznaje ją za cyfrę wyjątkowo szczęśliwą, która wiąże się z dobrą energią i miłością – a tych przecież w udanym związku nigdy zbyt wiele. Osoby, które związane są z cyfrą 6 to według numerologii osoby godne zaufania, harmonijne i otwarte.
Powyższe ciekawostki wskazują, że szósta rocznica ślubu to wyjątkowa okazja, do której warto specjalnie się przygotować.
W jaki sposób celebrować szóstą rocznicę ślubu?
Niestety, wielu osobom cukrowa rocznica nie wydaje się na tyle ważną okazją, by świętować ją w uroczysty sposób. Tymczasem trzeba pamiętać o tym, że nie tylko okrągłe jubileusze zasługują na wyróżnienie. Dwie zakochane w sobie osoby, które wspólnie idą przez życie, powinny świętować każdy rok spędzony razem w wyjątkowy, dopasowany do swoich gustów, sposób.
Cukrowa rocznica to nazwa, która jednoznacznie kojarzy się z czymś słodkim. Warto wykorzystać to podczas przygotowań do wspólnego świętowania rocznicy. Doskonałym pomysłem będzie spędzenie tego dnia w kuchni – małżonkowie mogą przygotować różnego rodzaju słodkie wypieki, który następnie ze smakiem zjedzą. Wbrew pozorom, wspólne gotowanie może być bardzo romantyczne, a dodatkowo to fantastyczna dawka dobrej zabawy. Kulinarny charakter tego dnia można podkreślić, wybierając się wieczorem na uroczystą kolację zakończoną – a jakże! – słodkim deserem.
Gotowanie to nie jedyne, co można robić podczas cukrowej rocznicy. Niezależnie od tego, na jaki wariant celebracji zdecydują się małżonkowie, jedno jest ważne – wspólnie spędzony czas i podkreślenie łączącego ich uczucia.
Cukrowa rocznica – jaki prezent dla ukochanej osoby wybrać?
Wybór odpowiedniego prezentu na cukrową rocznicę to bardzo ważna kwestia, która często spędza małżonkom sen z powiek. Wiele osób wybiera sprawdzone i klasyczne prezenty, które zawsze cieszą się uznaniem drugiej połowy – drogie perfumy, książkę, biżuterię czy gadżet elektroniczny. Trzeba pamiętać o tym, że w tego typu upominkach nie ma nic złego – jeśli tylko podobają się drugiej osobie I wywołują uśmiech na jej twarzy.
Z okazji cukrowych godów można jednak wykazać się także wyobraźnią i wybrać kreatywny upominek, który na długo zapadnie w pamięci ukochanej. Tym, co cieszy się szczególnym uznaniem małżonków świętujących kolejną rocznicy ślubu, są wyjątkowe przeżycia. Być może warto zrezygnować z kupna klasycznej biżuterii czy płyty na rzecz lotu balonem, skoku na bungee czy romantycznego wyjazdu weekendowego we dwoje.
Co kupić małżonkowi na przyjęcie z okazji 6 rocznicy ślubu?
Pomimo tego że dla wielu osób szósta rocznica ślubu nie jest specjalną okazją, to jednak wiele osób decyduje się na świętowanie tego dnia z rodziną i przyjaciółmi. Zaproszeni goście często zastanawiają się, co kupić osobom, które sześć lat temu stanęły na ślubnym kobiercu. Przy wyborze prezentu można sugerować się nazwą tej konkretnej rocznicy i jej symboliką. Dlatego dobrym wyborem może okazać się pyszne, słodkie wino, ciasto lub własnoręcznie stworzony wypiek. Małżonkowie nie pogardzą zapewne także okazałym koszem ze słodyczami.
Z racji tego, że w szóstym roku małżeństwa wiele osób zaczyna mocno odczuwać prozę życia i przytłaczającą rutynę, to dobry moment, by świętować cukrowe gody, przypominając sobie dzień ślubu i to wszystko, co do niego doprowadziło. Cukrowa rocznica może być celebrowana tylko we dwoje lub też w gronie najbliższych osób – w zależności od charakteru tego święta. Jedno jest pewne – to naprawdę wyjątkowy dzień, który zasługuje na wyróżnienie.