Podróż poślubna

Twierdza Masada – miejsce warte obejrzenia w Izraelu

Wycieczka do Izraela to gratka dla miłośników historii starożytnej. Zobaczyć tam można wiele bardzo dobrze zachowanych zabytków starożytnych, poczuć klimat okresu panowania rzymskiego i dowiedzieć się więcej o fascynujących wojnach starożytności. Izrael to miejsce, które zasługuje na uwagę pasjonatów historii starożytnej. Jednym z takich miejsc jest twierdza Masada, która dla Izraelczyków jest symbolem walki do samego końca. W tym miejscu żołnierze izraelscy składają przysięgę, w której wypowiadają słowa, że Masada już nigdy nie zostanie zdobyta.

Krótki rys historyczny twierdzy Masada

Położenie twierdzy Masada jest doskonałe do celów obronnych – leży ona płaskowyżu o stromych zboczach. Jej powstanie datuje się  na I wiek p.n.e. Schronił się w niej Herod II Wielki, namiestnik Galilei, w trakcie ucieczki przed Partami. Po wyborze na króla Judei nakazał wybudować w Masadzie wieże i mury obronne. Kolejną inwestycją króla w twierdzy Masada były  zbiorniki retencyjne na wodę i magazyny na żywność. Świetne położenie i mury obronne sprawiały, że twierdza wydawała się niemożliwa do zdobycia.

Masowe samobójstwo

Twierdza Masada już w I  n.e była strażnicą graniczną. W 66 roku n.e. została zdobyta przez zelotów, ugrupowanie polityczne, które za cel stawiało sobie walkę z Rzymianami i Żydami. Miejsce to stało się najważniejszym punktem oporu wobec władzy Rzymian. Twierdza Masada została zaatakowana przez wojska dowodzone  Flawiusz Silwa w 73 roku. Zeloci pod wodzą Eleazara Ben Jaira bronili się dzielnie przez długi czas, ale w końcu zrozumieli, że wobec przewagi przeciwnika ich opór jest bezcelowy i doprowadzi do strasznej klęski. Obrońcy twierdzy popełnili zbiorowe samobójstwo, ale zapasy wody i żywności pozostawili nietknięte, aby przeciwnicy po wejściu do twierdzy, wiedzieli, że nie padła ona z powodu braku wody i pożywienia. Przeżyły jedynie dwie kobiety i pięcioro dzieci, które ukryły się w kanale.

Zachowane elementy twierdzy Masada

W wyniku badań archeologicznych prowadzonych w twierdzy Masada w latach sześćdziesiątych XX wieku znaleziono wiele znalezisk z czasów panowania Heroda i powstania żydowskiego zelotów. Twierdza Masada to prawdziwy skarbiec starożytnych eksponatów i budowli.  Zachował się częściowo Pałac Zachodni z malowidłami i mozaikami ściennymi. Cennym obiektem w twierdzy jest świetnie zachowana  jedna z najstarszych i największych na Bliskim Wschodzie łaźni. Do dyspozycji turystów jest  Wielki Pałac Północny oraz łaźnia rytualna (mykwa). Prawdziwą gratką dla miłośników historii starożytnej jest  najstarsza na świecie synagoga, zbudowana przez Heroda. Zachowały się zwoje pergaminowe i papirusowe z tekstami z apokryficznymi. Archeolodzy znaleźli  też dzbany i inne naczynia z inskrypcjami z datą ich produkcji.

Twierdza Masada została wpisana listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO.  Ten zaszczytny wpis wystarczy za rekomendację tego niezwykłego zabytku o niebagatelnym znaczeniu dla historii regionu.

Wiadomości związane
Podróż poślubna

Romantyczna podróż poślubna w Polsce

Spis treści Toggle Najpiękniejsze miejsca na romantyczną podróż poślubną w PolsceLuksusowe…
Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *